Connect with us

Ev Hanımlarına Emeklilik 2021 Şartları belirlendi. Emekli olmak isteyen ev hanımları ‘Ev hanımları nasıl emekli olabilir?’ Sorusuna cevap arıyor. Konuya ilişkin bir yasa tasarısı mevcuttur. Öyleyse, Ev hanımlarına emeklilik mümkün mü? İşte ayrıntılar…

Küçük yaşta evlenen ve çalışma şansı olmadan çocuk sahibi olan ya da ev hanımlığını seçen kişiler ‘Ev hanımları emekli olabilir mi?’ Sorusunun cevabını arıyorlar. Öyleyse, ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev Hanımlarına Emeklilik 2021 Şartları ve Ev hanımlarına emeklilik detayları aşağıdaki gibidir.

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

Emeklilik, ev hanımları için gerçekleşmesi güç olan bir hayal olarak gözükmekteydi.  Oysa emeklilik tüm çalışanların yaşlılığında yaşamını idame ettirebilmesi için hayati öneme sahip olan sosyal bir haktır. İş hayatını tamamlayan, yaşını ve prim gününü dolduran her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı emeklilik hakkını elde ediyor. Buna karşın yasa tasarısındaki teklife istinaden; en az 25 yıl evli olan (1995 ve öncesi) ve 50 yaşını dolduran ev kadınlarına emeklilik için şans verilecek.
06.01.2020 tarih 2/2492 esas no ile TBMM Komisyonu’na sevk edilen yasa teklifinde belirtildiği üzere en az 25 yıl evli kalmak koşuluyla 50 yaşını doldurduğu halde emekli olamayan ev hanımları emekli hakkı kazanabilecekler. Ancak hakkı kazanabilmek için yasa tasarısındaki şartları sağlamak gerekli.

EV HANIMLARININ EMEKLİ OLABİLMESİ ŞARTLARI NELERDİR?

 • 1995 yılı ve öncesinden beri evli olmak (En az 25 yıl evli kalmak)
 • 50 yaşını doldurmuş olmak (1970 yılı ve öncesinden doğmak)
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile herhangi bir bağının bulunmaması
 • Belirli bir süre SGK sisteminde kaydı bulunanların ise; ev hanımlarına emeklilik kapsamında başvuru yaptığı tarihte herhangi bir kaydının olmaması
 • Malullük ve yaşlılık aylığı almamak
 • Herhangi bir gelire sahip olmamak (Gelir vergisine tabii olmamak) aranılan şartlar içerisinde yer alıyor.

YASA TASARISININ KAPSAMI NEDİR?

Teklifin yasalaşması ile birlikte ev hanımları hiç çalışma hayatında bulunmasa bile belirlenen şartlara uyulması halinde emekli olabilecekler.
Teklifin kapsamında belirlenen şartlardan birincisi kadınların 1995 yılı ve öncesinde resmi nikah ile evlenmiş olmasıdır. Başka bir ifadeyle 25 yıl ve üzerinde evlilik süresi olan ev kadınları bu haktan yararlanabilecek.
Teklifin ikinci maddesi ise kadınların yaşı ile ilgilidir. Buna göre; ev hanımlarının 1970 yılı ve öncesinde doğması şartıdır. Kadınların bu haktan faydalanabilmesi için 50 yaşını doldurması gerekir.
Emeklilik için başvuruda bulunacak kişilerin SGK ile bağının olmaması gerekir. Aynı zamanda ev hanımları sigortalı olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmalıdır. Herhangi bir iş yerinde çalışmamalıdır.
SGK’dan herhangi bir yolla maaş (dul ve yetim aylığı) alınmaması gereklidir.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTALILIK DETAYLARI NELERDİR?

Ev Hanımlarına Emeklilik 2021 Şartları kapsamında isteğe bağlı sigortalılık kriterleri arasında; zorunlu sigortası olmama, bir ay içerisinde 30 günden az çalışma, 18 yaşını doldurmuş olma ve malullük ile yaşlılık aylığı almama gibi kriterler yer almaktadır. Bununla birlikte şartlara uygun olan kişilerin sigorta primlerini kendisinin ödemesine izin verilmektedir.
İsteğe bağlı sigortalılık için başvuruları için, kişi en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunması gerekir. İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın taban ve tavan sınırları arasında kalan kısım üzerinden belirlenir. Sigortalı tarafından prime esas kazancın yüzde 32’si ödenir. Bu yüzde 32’lik kısmın; yüzde 12’lik bölümü genel sağlık sigortası primi; yüzde 20’si malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primidir.


”Google

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ev Ve Yaşam

69 Emoji Anlamı Nedir ? ♋

69 Emoji Anlamı

69 emoji anlamı‘ hakkında bilgi paylaşacak olursak. 69 emojisinin anlamı, kullanıcıya göre değişkenlik gösterebilir. Ancak, genellikle Whatsapp ve Instagram gibi platformlarda bulunan ♋ sembolü, yengeç burcunu temsil etmek için kullanılır. ♋ ifadesi görmek, kullanıcının yengeç burcunda olduğunu belirtir. Ancak, sembollerin anlamları kişiden kişiye değişebileceği gibi sohbetin konusu ile de ilgilidir.

Eğer burçlardan bahsetmiyorsanız Dikkat!

69 Emoji Anlamı

Birazcık ying yang sembolüne de benzemekle birlikte, bu sembol, bir yengecin simetrik çizgilerle temsil edilmiş yan profiline benzetiliyor. Yengeç burcu, astrolojiye göre 21 Haziran ile 22 Temmuz tarihleri arasında doğan kişileri temsil eder. Bu burç, genellikle duygusal ve evine düşkün olduğuna inanılan bir karaktere sahiptir.

69 Emoji Başka Anlamı Var Mı ?

İki rakamın birleşmesi ile oluşan ifade rakamları, birer birey olarak düşünerek oral birleşmeyi tarif edebilir. Argo veya şaka amaçlı kullanım yapılmış ise hoş karşılanmayacak bir kullanım olmuş olabilir. Bir yanlışlık olduğu umulabilir ya da gönderen kişiye açık açık maksadı sorulabilir.

Yengeç Burcu Genel Özellikleri:

 1. Duygusal Derinlik: Yengeç burcu genellikle derin duygusal bağlar kurar ve içsel olarak derin hissedebilir. Duyarlılıklarıyla tanınırlar ve çevrelerindeki insanlara karşı empati gösterirler.
 2. Ev Odaklılık: Evleri ve aileleri Yengeç burçları için hayati öneme sahiptir. Evlerinde huzur bulurlar ve aileleriyle olan bağları onlar için çok değerlidir.
 3. Koruyucu İçgüdü: Yengeç burçları, sevdiklerini koruma ve destekleme konusunda içgüdüsel bir eğilime sahiptirler. Aileleri ve yakınları için her zaman güvenli bir liman olmayı amaçlarlar.
 4. Yaratıcı Potansiyel: Yengeç burçları sıklıkla sanatsal ve yaratıcı yeteneklere sahiptirler. Zengin iç dünyalarıyla tanınırlar ve sanat, edebiyat veya diğer yaratıcı alanlarda ifade bulabilirler.
 5. Kararlılık ve Dengeli Davranış: Yengeç burçları genellikle istikrarlı ve dengeli bir karaktere sahiptirler. Kararlılıkları ve güvenilirlikleriyle bilinirler ve zor zamanlarda bile genellikle sakin ve sabırlı bir tutum sergilerler.

 

 

Continue Reading

Ev Ve Yaşam

Www Gittigidiyor Com Giriş Mümkün Mü ?

www gittigidiyor com giriş

www gittigidiyor com giriş artık tabi ki mümkün değil. Serkan Borançılı, Burak Divanlıoğlu ve Tolga Kabataş tarafından kurulan “GittiGidiyor.com“, Türkiye’nin önde gelen çevrimiçi alışveriş platformlarından biriydi. 2001 yılında kurulan ve 2007 yılında eBay tarafından satın alınan GittiGidiyor, geniş bir ürün yelpazesine ev sahipliği yapardı. Kullanıcılar, elektronik ürünlerden giyim ve aksesuarlara, ev dekorasyonundan kozmetik ürünlere kadar her türlü ürünü burada bulabilirlerdi. İkinci el kısmı ise hayatımızdaki yeniliklerin öncüsüydü.

GittiGidiyor, Türkiye’de milyonlarca kullanıcının güvenli alışveriş yapmasını sağlayarak bilinirliğini artırmayı başarmıştı. İkinci el alışverişi çoğumuz bu site sayesinde tanıdı. GittiGidiyor ile 1tl den başlayan açık arttırma ilanlarını hala hatırlarım. Az zaman harcatmadı bilgisayar karşısında. O zaman açık arttırmada yaşadığımız heyecanlı bekleyişler artık yerini farklı platformlara bıraktı.

www gittigidiyor com giriş eBay ‘ın platformu satın aldığından itibaren 15 sene devam etmiştir.

www gittigidiyor com giriş

20 Haziran 2022 tarihinde Gittigidiyor, yeni ürün yeni ilan vermeyi kapatma kararı aldı. Ardından, 30 Eylül 2022 Cuma günü ise site tamamen kapandı.

Continue Reading

Ev Ve Yaşam

Morhipo.Com Bir Zamanların Efsanesi

morhipo.com

Morhipo.com , Bildiğimiz üzere Türkiye’deki bir online alışveriş platformuydu. Özellikle giyim ve moda ürünlerini sunardı. Morhipo, çeşitli markaların koleksiyonlarını bir araya getirerek kullanıcılara çevrimiçi alışveriş yapma imkanı sunardı. Kullanıcılar genellikle giysi, ayakkabı ve aksesuar gibi ürünleri Morhipo‘dan satın alır ve çeşitli indirimlerden ve kampanyalardan yararlanabilirlerdi.

morhipo.com

17 Ekim 2023’de Morhipo.com kapandı

2011’de Boyner Grup tarafından hayata geçirilen online alışveriş platformu Morhipo, 2020’de Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş. ile birleşti. Bu birleşme sonrasında, Morhipo.com hizmetlerine aynı şekilde devam etti ve alan adı ile isim gibi unsurlarda hiçbir değişiklik yapılmadı. ta ki 17 Ekim 2023 tarihine kadar…

Üç yıl sonra ortak bir çatı altında hizmet vermeye karar veren Boyner Grup artık müşterilerine boyner.com.tr adresinden hizmet vermektedir.

morhipo.com

Continue Reading

Öne Çıkan